Dj na imprezy klubowe dj na eventy dj Łódź
Dobry Dj na event
24 grudnia, 2016
Technologie teleinformatyczne w bezpieczeństwie: kamery Illustra, Zettler MZX, Zettler ZX
27 grudnia, 2016

Pneumatyka to dziedzina nauki opierająca się na przygotowywaniu i zastosowaniu sprzętów, których funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na sile generowanej przez sprężone powietrze. Sprężone powietrze to jeden z najczęściej używanych nośników energii. Posiada ono zastosowanie między innymi w branży przemysłowej, budownictwie czy motoryzacji.

Na szczęście nie jest to technologia przeznaczona tylko dla dużych zakładów produkcyjnych, w których wykorzystuje się wielkie maszyny do masowej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są powszechnie dostępne, w ofertach można znaleźć np. wiertarki pneumatyczne, nitownice, młoty pneumatyczne, oraz dłuta pneumatyczne.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych?

To, co daje narzędziom pneumatycznym wielką przewagę nad innymi maszynami, to fakt, że generują one zdecydowanie większą siłę, którą można zmieniać i dopasować do realizowanej w danej chwili czynności.

Narzędzia pneumatyczne nie zawierają elementów elektrycznych (jak np. silnika), co powoduje, że są bezpieczniejsze również jeżeli idzie o ich wykorzystanie w pomieszczeniach, gdzie występuje większe niebezpieczeństwo wystąpienia ognia (jak ma to miejsce w warsztatach samochodowych, lakierniach czy zakładach stolarskich). Co więcej – dzięki temu, że nie ma w nich modułów elektrycznych, narzędzia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałej eksploatacji.

Ze względu na to, że urządzenia pneumatyczne są napędzane sprężonym powietrzem, ich waga w zestawieniu z narzędziami elektrycznymi jest blisko o 1/2 mniejsza. Jest to ważne w przypadku pracy na cały etat, gdy długotrwałe manewrowanie ciężkim urządzeniem jest w stanie negatywnie odbić się na stanie zdrowia.

Narzędzia pneumatyczne mają mniejszą wagę lecz także są mniejsze, co oznacza, że można o wiele sprawniej nimi operować, zwłaszcza w ciężko dostępnych miejscach. Narzędzia pneumatyczne pewnej marki, takiej jak Chicago Pneumatic (nazywane w skrócie narzędziami CP), są tak zaprojektowane, by ich kształt był dostosowany do dłoni, a tym samym nie ma zagrożenia, że w trakcie pracy narzędzie przykładowo zostanie wypuszczony z rąk.

Następną zaletą narzędzi pneumatycznych jest fakt, że nie wywołują one iskier, jak u innych maszyn zasilanych elektrycznie. Mając na uwadze, że w zakładach mechanicznych obecność materiałów łatwopalnych jest nieodzowna, to jeszcze trzeba brać pod uwagę sytuacje, kiedy zachodzi wymóg podłączenia w samochodzie instalacji gazowej – dzięki narzędziom pneumatycznym praca ta jest o wiele prostsza a także bezpieczna.

Urządzenia te są również niewrażliwe na zmiany temperatur, nawet jeżeli są one skrajnie wysokie albo niskie. Tego rodzaju sprzęt może być wykorzystywany do zewnętrznych prac, a także w miejscach wyróżniających się wysokim zawilgoceniem. Kolejną cechą narzędzi pneumatycznych jest fakt, że stosowana w nich siła napędowa – powietrze – nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.

Aby narzędzia pneumatyczne działały przez wiele lat, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii, to jest: o częstym naoliwianiu wymienionych w instrukcji części.

Za ile można kupić narzędzia pneumatyczne?

Jeśli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one podobne do cen narzędzi zasilanych elektrycznie, przy czym koszty eksploatacji są niższe. Dobrze jest także nadmienić, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich serwisowanie i koszt części w niektórych wypadkach jest zdecydowanie niższy w zderzeniu z serwisowaniem innych urządzeń.

Chicago Pneumatic – profesjonalne narzędzia pneumatyczne

Które narzędzia pneumatyczne sa odpowiednie? Jeżeli chodzi o polski rynek, to wybór narzędzi pneumatycznych jest całkiem spory, jednak jedną spośród najczęstszych, jeśli nie najpopularniejszych jest wspomniana przed chwilą firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest nierzadko polecany za to, że posiada większą moc niż maszyny o zbliżonych funkcjonalnościach.

Chicago Pneumatic w swojej długiej oraz oryginalnej przeszłości wielokrotnie okazywało, że zasłużyło na to aby być autorytetem w swojej dziedzinie i chętnie kupowaną marką jeżeli idzie narzędzia pneumatyczne. Marka Chicago Pneumatic powstała pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w produkcji narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic nie raz pokazało, że jej rozwiązania pionierskie jeżeli idzie o przemysł, budownictwo czy inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic pomagało między innymi przybudowli mostu Golden Gate lub Statuy Wolności, kiedy to na czas prac budowlanych skorzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były również wykorzystywane w trakcie tworzenia podstaw pod szyby naftowe. Firma jest popularna też z tego, że w latach 20 wyprodukowała silnik Diesla, który był wykorzystany w trakcie europejskich wyścigów rajdowych Chicago Pneumatic zasłynęło też tym, że jako jeden z pierwszych wykonawców wprowadził do oferty nitownice i przygotowało historyczny model udarowego klucza pneumatycznego.

Aktualnie Chicago Pneumatic ma w swojej ofercie szeroki wybór narzędzi pneumatycznych oraz sprzętu, które mają swoje zastosowanie w zakładach samochodowych oraz w sektorze przemysłowym. W Polsce narzędzia CP sprzedaje oficjalny partner, zobacz jego asortyment pod tym adresem Chicago Pneumatic.

Strona używa cookies
Ok