Najem lub sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianą PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest stosowane, z uwagi na porządne cechy termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród tworzyw używanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą wartością, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy przycinać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Dobrze nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka stosowana jest przeważnie do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się także w ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamknięto-komórkowa pianka przeznaczona jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można też umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, by przed natryskiem powierzchnia były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. By przeprowadzić natrysk właściwie konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarto-komórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), więc wcale nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Z uwagi na to tak często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie UV, dlatego potrzebna będzie specjalna osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, dlatego nie spada na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Bardzo kluczowe jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niewielką odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Strona używa cookies
Ok