kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, dlatego że ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną zaletą, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, z uwagi na co są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także w ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można też położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno czy metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk właściwie konieczne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Dlatego tak często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie UV, więc potrzebna będzie specjalna ochrona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc trzyma się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności lub właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Szczególnie ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć niską odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

www.eliterm.pl

 

Strona używa cookies
Ok