Ocieplanie dachu
17 września, 2020
E-sklep stworzony przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia rezultatu w pasywnym budownictwie używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, z reguły spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz całkiem niską cenę. By jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz załączenie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są z reguły wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Przeważnie, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termo izolacji, z uwagi na to rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie zwracamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Minimalna utrata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z montażem okien pasywnych okaże się większy niż w przypadku zwykłych okien, oszczędności wynikające z porządnej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane pasywne okna niezwykle dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty popierające jakość danego okna. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp świeżego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż rzetelnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób zniży wartość okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Strona używa cookies
Ok