Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
2 listopada, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Oświetlenie kuchni – aranżacje
5 listopada, 2016

Pompy ciepła – rodzaje i cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy cieplne należą do urządzeń, które wykorzystują energię wypływającą z przyrody. Wymuszają ruch ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Pełen proces nagrzewania lokalu przebiega więc w dość prosty sposób. Pompy grzewcze mają wielostronne zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obniżaniu temperatury pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ogrzewaniu budynków i ocieplaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są najbardziej nowoczesnymi urządzeniami godzącymi funkcję ogrzewania i schładzania.

Pompy ciepła – zasada działania i typy

Pompy ciepła wykorzystują energię z odnawialnych źródeł energii oraz przenoszą ją do układu grzewczego budynku, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Kwalifikuje się je ze względu na dwa nadrzędne kryteria: rodzaj dolnego źródła ciepła i technikę podnoszenia temperatury oraz ciśnienia. Pompy cieplne, które pozyskują moc z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy pobierające energię z parowania bezpośredniego i wody. Mając na uwadze drugie kryterium, odróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Mogą pracować w systemie monowalentnym i biwalentnym, inaczej jako jedyne źródło grzewcze w budynku bądź w powiązaniu z następnym źródłem, przykładowo. kotłem wybranego rodzaju. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. dużego domu jednorodzinnego, lecz należy odpowiednio sformułować schemat dystrybucji energii. Jeśli chodzi o układ równoległy, to istotna jest temperatura poza domem oraz obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi wyznacznik jest zbyt wysoki, regulator maszyny cieplnej uruchamia pomocnicze urządzenie do wytwarzania ciepła. Układ alternatywny polega na tym, że zasadnicza pompa cieplna będzie nagrzewała albo chłodziła pomieszczenia jedynie do wskazanej temperatury. Dogrzewanie przechodzi następnie przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Niniejszy sposób ogrzewania sprawdzi się dobrze w budynkach z kaloryferami.

Najważniejsze zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na który model pompy grzewczej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można odnaleźć o nich masę informacji, przykładowo. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę hasło „Pompy ciepła Toruń” lub „Pompa ciepła cena”. Pompa cieplna opierająca się na systemie woda – woda ma dwa główne elementy: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej mocnymi stronami są: mała dewastacja terenu, śladowe uzależnienie od warunków pogodowych, trwałość temperatury źródła przez pełen rok, względnie małe koszty inwestycji przy funkcjonujących zasobach wodnych, duży współczynnik efektywności. Pompa grzewcza gruntowa posiada jednak dosyć wysokie wymagania co do jakości czerpanej wody (twardość, ilość manganu i żelaza), niemałe koszty postawienia studni, pompa głębinowa czuła na awarie, okres eksploatacji najwyżej do 20 lat, zrealizowanie badań produktywności studni (dla głębszych niż 30 m, należy uzyskać uprawnienie wodno – prawne. Dodatkowo w sytuacji, jeśli woda głębinowa jest „złośliwa chemicznie”, trzeba zabezpieczyć pompę w odpowiedni układ filtrów (natomiast to wytwarza następne wydatki).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa solanka – woda nierzadko jest zespolona z kolektorem gruntowym, przez który biegnie solanka. To właśnie on zbiera ciepło z dolnego źródła grzewczego. Solanka jest produkowana z roztworu glikolu, niezamarzającego w nawet bardzo niskich temperaturach. Przeważnie stosuje się trzy typy kolektora: kolektor płaski, spiralny bądź pionowy (czyli sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy wytwarza się z oddzielnych rurek polietylenowych, które umieszcza się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego żywotność jest zależna od typu ziemi. Im bardziej wilgna i gliniasta, tym więcej dostarczy ciepła. Niezależnym źródłem ciepła może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na analogicznych zasadach. Poszczególne jego podzespoły mają postać krętych zwojów. Instaluje się je w wykopach o długości od 15 do 20 metrów.

Istotną przewagą kolektorów poziomych jest niewielki wydatek na inwestycję oraz łatwość konstrukcji. Negatywnymi stronami natomiast: uniemożliwienie sadzania drzew nad kolektorem, maskowania gleby nad nim przykładowo asfaltem albo kostką brukową, ograniczenie okresu wegetacji roślin umieszczonych ponad nim, zajmowanie sporej powierzchni, większe koszty pompowania glikolu. Jeżeli nie można przyłączyć kolektora poziomego, wówczas trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy posiadają wygląd podłużnej litery „U” i mogą znajdować się od 30 do 150 metrów pod powierzchnią gleby. Przewagą tego wyjścia jest niezależność od warunków pogodowych, wysoka skuteczność, niewielki poziom dewastacji obszaru, niższe koszty tłoczenia glikolu oraz opory hydrauliczne. Nie można obejść się bez fachowego sprzętu oraz przyzwoleń wodno – prawnych.

Może jednak pompa ciepła sorpcyjna?

Mechanizm sorpcji to inaczej pochłonięcie przez jedną ciecz drugiej cieczy czy gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną z CO2, to po odkręceniu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o maszyny cieplne sorpcyjne, obecne można natknąć się na dwa warianty – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która pochłaniana jest przez, np. wodę i podczas tego procederu wygenerowane zostaje ciepło. Drugie są aktualnie w fazie eksperymentów jeśli chodzi o przeznaczanie ich do ocieplania budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od długiego czasu stosuje się je jako urządzenia chłodnicze o niesamowicie dużej mocy. Aby maszyny cieplne sorpcyjne działały, muszą opierać się na trybie próżniowym.

Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem – Pompa ciepła

Strona używa cookies
Ok