Dj Warszawa
Dlaczego warto wybrać DJ-a na wesele?
28 grudnia, 2016
Seedart projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów od A do Z
5 stycznia, 2017

Ciekawe projekty ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Gdy ruszasz przed własny dom wciąż spostrzegasz brzydką, smutną i zniechęcającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie Cię odwiedzają w upalnych miesiącach? Nadeszła pora, by to poprawić! Jeśli posiadasz przed własnym domem niespożytkowaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do meksykańskich slumsów, to powinieneś zaangażować renomowanego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto posiada świetne wyczucie smaku i kwalifikacje w realizowaniu takich rzeczy. Na stronach internetowych masz szansę wyszukać mnóstwo inspirujących pomysłów na wspaniały i ciekawy skwer, np. po australijsku, z wykorzystaniem skrzynek wykonanych z drewna bądź palet. Jeżeli zatem chcesz, ażeby okolica dokoła Twojego domu nabrała kolorytu i przyciągała zazdrosny wzrok przyjaciół, bezzwłocznie zorientuj się w problemie projektowania ogrodów.

Co to właściwie jest projekt ogrodu?

Wykreowanie niezwykłego i wzbudzającego podziw ogrodu składa się z kilku niezastąpionych kroków. Na starcie musi zostać utworzony układ zagospodarowania wskazanego miejsca. Chodzi tutaj przede wszystkim o rysunkowe jego zaprezentowanie, które mieści w sobie granice rejonu, oznaczenia informacyjne czy rejony wód. Potem sporządza się specyfikację zdjęciową terenu, w którym ma rozwinąć się ogród i stref przy nim się znajdujących. Wynajęta firma ogrodnicza sporządza na niniejszej podstawie specjalny projekt techniczny, jego przedstawienie graficzne i początkowy kosztorys.

Które elementy muszą być dostrzegalne w rozkładzie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, jaka zostanie zastosowana w zieleńcu z przedstawieniem konkretnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Rodzaj nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, zatem wszystkie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Plan centrów oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Warianty oświetlenia, w tym ilość lamp
 • Inne komponenty, jakie będzie można zobaczyć na rzucie ogrodu
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród standardowy czy modernistyczny?

Do dziś najbardziej prestiżowe to zieleńce francuskie, włoskie, oraz zen. Każdy z nich wyraża zupełnie odmienną fantazję i kierunek. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na prawdziwość oraz swobodę, francuskie – na klasyczne, harmonijne wzory oraz alejki biegnące przez środek ogrodu, zaś japońskie – mają imitować naturę, a nie ją niszczyć. Obecnie konstruuje się je z ukierunkowaniem na życzenia użytkownika, więc to jakie on ma zamysły na zagospodarowanie swojej przyległej działki.

Przykładowe warianty ogrodów

 • Ogrody nowoczesne – mające, np. płaszczyznę do odpoczynku oraz „wysiłkową”
 • Ogrody rodzinne – przystosowane zarówno do życzeń rodziców, jak i dzieci. Opracowane z zawarciem miejsc na wypoczynek, zabawę czy biesiadowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w których jest szansa odczuć bliskość przyrody (np. skryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nastawione przeważnie na praktyczność oraz mające łagodną strefę spokoju
 • W ostatnim czasie wyjątkowo powszechne stały się też ogrody minimalistyczne, glamour, vintage czy art deco.

Imponujące światło ogrodowe – które wybrać?

Powabem zaprojektowanego ogrodu możesz upajać się nie tylko w czasie dnia, lecz także nocą. Wystarczy, że wyposażymy go w odpowiednie podświetlenie. Kapitalnym planem są mobilne lampy, które można postawić w każdym miejscu. Wszelkie dróżki, schody, pomosty – a mianowicie głównie ruchliwe rewiry – powinny posiadać trwałe podświetlenie, np. halogenowe. Przestrzeń spokoju można zaopatrzyć w pojedynczą zdecydowaną lampę z kinkietami. Jeśli w otoczeniu praktycznie w ogóle nie ma żadnych gniazd prądu, można z dobrym skutkiem wykorzystywać lampy solarne. W ciągu dnia zbiorą one siłę pobieraną ze słońca, zaś wieczorem będzie można cieszyć się niebanalnymi wynikami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest ulokowanie tzw. receptorów zmroku, które będą zapalały lampy w wybranym momencie czy lamp-automatów z detektorem ruchu (zapalające się jedynie wówczas, gdy w pobliżu pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Konkludując:

W czasie przygotowywania skwerów niezwykle ważne jest pogodzenie wybranych składników, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, taras, „pływalnia”, wszelkie ścieżki, światło i daszek muszą ze sobą harmonizować. Jeśli nie potrafisz przełożyć własnych projektów na rzeczywistość, zaczerpnij z uwag projektanta ogrodów. Prawdopodobnie w tym, czego Ty nie masz możliwości do końca sformułować, on błyskawicznie się odnajdzie oraz zasugeruje Ci skuteczne rozwiązania. Pamiętaj, iż obok przytoczonych wcześniej komponentów, należy podyskutować z nim też dobór sprzętów do ogrodu, dodatków ogrodowych (m in. przyborów piknikowych) i wszelkich subtelniejszych ozdób. Wcale nie warto realizować ogrodu samodzielnie, szczególnie, kiedy nie wiemy co oraz jak się robi. O wielu czynnościach możesz zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko złudnie jest krótkie, nieskomplikowane oraz przyjemne. W efekcie możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej niźli przed zapoczątkowaniem prac. Osoba odpowiedzialna za projekt skweru zwraca uwagę na wszystkie czynniki, które będą wpływały na jego rozwój. Zapewne zabrzmi to prozaicznie, głównie te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok