Galanteria skórzana Galskór - Piórnik skórzany - Receptownik skórzany - Teczka skórzana - Aktówka damska - Produkty ze skóry
Galanteria skórzana Galskór
18 stycznia, 2017
worki do pakowania na roli worki do drewna warzyw węgla kolorowe zółty
Pakowanie węgla worki
25 stycznia, 2017

Najlepsze drewno kominkowe

Drewno do palenia w kominku Warszawa drewno kominkowe Nadarzyn drewno kominkowe z transportem

Podstawowe właściwości drewna kominkowego

Niemal wszyscy z nas drewno do spalania w kominku zakupuje „oczami”. Właściwie nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem tak zachowuje się typowy kontrahent. Przenigdy nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie optyczną stroną drzewa, ale priorytetowymi jego zaletami (o których nota bene powinien poinformować nas sprzedawca). Chodzi tu przede wszystkim o jego konsystencję i wilgotność. Drzewo twarde będzie się spalać nieporównanie dłużej i odda większą ilość ciepła niż drzewo miękkie. Określone typy różnią się wilgotnością po ścięciu oraz po wysuszeniu, co niejednokrotnie naprowadza na fałszywy trop nabywców. Przykładowo wilgoć wierzby liczy 180%, zaś jesionu tylko 40%. Powinniśmy skontrolować główne atrybuty drewna kominkowego, więc wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), miarę wody jaką powinniśmy odparować z wilgotnego drewna i statystyczną gęstość. Dla kontrahentów kominków znaczące są także pozostałe cechy, m in.
aromat dymu bądź kolor płomieni.

Który gatunek drewna będzie najlepszy?

Drzewo do kominka jest specyficznym rodzajem drzewa, albowiem musi wypełnić więcej wyznaczników aniżeli drewno opałowe do palenia w piecach. Najlepsze jest drzewo liściaste w formie bali bądź szczap. Dlaczego? Drewna iglaste mają mniejszą kaloryczność, tzn. szybciej oraz energiczniej się spalają. Wadą jest też ilość żywicy, jaka może poważnie zanieczyścić kominek. Przykładowo jodła, a właściwie jej kawałki albo drzazgi, perfekcyjnie nadaje się na podpałkę. Jeśli absolutnie nie mamy wyjścia oraz musimy napalić w kominku drewnem iglastym, wtedy wymieszajmy je z jakimkolwiek typem drzewa liściastego. Warianty drewna kominkowego klasyfikuje się najczęściej na miękkie i twarde, oczywiście szybko po ścięciu wyłonionego drzewa. Gatunki miękkie cechują się mniejszą wartością opałową, albowiem mają słabszą zwartość oraz ciężar. Inaczej mówiąc wyodrębnia się parę wyraźnie powszechnych drzew liściastych, z których jest otrzymywane drewno kominkowe: buk, akacja, klon, wiąz, olcha czarna, czeremcha czy topola. Najlepiej sprawdza się twarde drewno grabu, dębu, oraz akacji.

Aspekty poszczególnych typów drewna kominkowego

Buk – jest nadzwyczaj ciężkie, łatwe do rąbania oraz solidne. To najlepsze drzewo do kominka, ponieważ ma wyjątkowo delikatną korę, szybko paruje i odznacza się szczególnie wysoką konsystencją. Tok palenia upływa spokojnie. To drzewo, które płonie niezwykle powoli i dostarcza sporo ciepła.

Brzoza – łatwo schnie, sprawnie się ją rąbie, posiada wspaniałą kaloryczność i jest często dostępna. Po podpaleniu zyskujemy porządny, harmonijny płomień.

Grab – ma wyjątkowo dużą twardość, cienką korę oraz stosunkowo łatwo wysycha. To drzewo jest najlepsze do przepalania w kominku, bo niezwykle powoli się pali. Płomień jest właściwie niewielki, ale ociepla wyjątkowo długo.

Dąb – powoli się spala, zapewnia mnóstwo ciepła, idealnie nadaje się do wędzenia żywności i ma wysoką wartość opałową. Niedoskonałością jest czasochłonne suszenie, gruba kora, trudności w dzieleniu na fragmenty.

Wiąz – jest porównywalny do dębu, posiada natomiast szczuplejszą korę i prościej schnie. Na pewno jest uciążliwe w rozbijaniu jeśli pochodzi, np. z przylegających do dróg drzew albo parków.

Jarząb – to nadzwyczaj porządne drewno kominkowe, oddzielnie występuje incydentalnie (częściej jako dodatek do właściwego drewna).

Klon – jest dosyć ciężkie, posiada cienką korę, łatwo schnie oraz bezproblemowo się rozdrabnia.

Jesion – to następne doskonałe drewno kominkowe, które ma szczególnie dużą gęstość i sporą wartość opałową. Jest wymagający w dzieleniu.

Olcha – musi być wyjątkowo starannie osuszona, inaczej trudno się wypala. Doskonałe drzewo do wędzenia dań, ponieważ ofiarowuje im cudowny koloryt i zapach.

Osika – ma niską zwartość oraz kaloryczność, jest okazem miękkim. Możemy wprawdzie co jakiś czas przepalić nią w kominku, ponieważ świetnie przeczyszcza kominek ze smoły oraz z sadzy.

Akacja – to twarde i wysoce kaloryczne drewno, które posiada znaczną korę. Bez wątpienia jest przyczyną stanów zapalnych śluzówek oraz skóry.

Wierzba – porównywalnie jak topola niezbyt nadaje się na drzewo kominkowe. Ma niewielką gęstość oraz niewielką kaloryczność.

Drzewa owocowe – posiadają świetną twardość. Wbrew niektórym krytykom doskonale nadają się do spalania w kominku. Szczególnie cennymi są jabłoń czy czeremcha. Drewno owocowe ma delikatną korę oraz w czasie palenia produkuje cudowny zapach.

O tym koniecznie trzeba wiedzieć!

Do przepalania w kominku w żadnym razie nie wolno zużywać kawałków drewna, jakie wcześniej było impregnowane, farbowane jakimiś sztucznymi specyfikami albo lakierowane.

W jakim miejscu mamy szansę kupić drewno kominkowe?

W pierwszej kolejności w nadleśnictwach, tartakach oraz sklepach opałowych. W pierwszej wspomnianej lokalizacji uzyskamy drzewo niesezonowe, zwykle poćwiartowane w znaczne bale czy szczapy (o rozciągłości od pół metra do metra). Tu mamy możliwość zakupić także drewno słabszej jakości, czyli odpady. Drewno niesezonowe pozostaje posiekać i magazynować przynajmniej 1 rok. Opłata jest gdzieś 3 razy mniejsza niż drewna kominkowego sezonowego. Jednakże w tartakach albo magazynach kupimy drzewo sezonowe, poćwiartowane na praktyczne kawałki, jakimi mamy szansę natychmiast palić. Jeżeli frapuje Cię zakup drewna kominkowego w dobrej cenie, kliknij w niniejszy link – drewno kominkowe Nadarzyn

Strona używa cookies
Ok