Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Ciekawe projekty ogrodów
5 stycznia, 2017
Pozycjonowanie stron internetowych Wysoka pozycja w rankingu Google kampanie promocyjne
Pozycjonowanie strony www
14 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów od A do Z

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to trudna praca, stąd warto powierzyć to specjaliście, który zdobył już odpowiednie podejście, wszechstronną wiedzę w zakresie projektowania ogrodów i talent. Jeśli marzysz, aby Twój ogród stał się zarówno piękny, ale również bezpieczny i funkcjonalny, musisz mieć na uwadze, że zakładanie ogrodów nie polega tylko na oryginalnym zorganizowaniu miejsca dla drzewek i rabatek. To jeszcze inne sprawy, które pokrótce omówimy w niniejszym poradniku. Także serdecznie zachęcamy do obznajomienia się z naszym artykułem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów zaczyna się od Twoich potrzeb

Zanim projektant zacznie wykonywać projekt ogrodu, na początku określi z Tobą, jaką rolę powinien spełniać Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa rozrywkowa, na przykład z grillem i tarasem albo może przestrzeń funkcjonalna, gdzie będziesz sadzić krzewy owocowe i ogródek warzywny W rzeczywistości opcji jest sporo i w zależności od tego, na co liczysz, taki plan będzie opracowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Rzeczy, o których należy myśleć podczas przygotowania wzoru ogrodu, jest faktycznie mnóstwo. Jedną z nich jest wielkość działki, którą posiadasz. Dobry model ogrodu jest w stanie optycznie zmienić metraż albo ukazać zagospodarowanie terenu w takiej formie, by był on dla użytkowników jak najbardziej użyteczny.

Co należy uwzględnić w takim schemacie? Model ogrodu prócz roślin bierze pod uwagę wiele alternatyw, w tym także ozdoby, przykładowo ścieżki brukowe, fontanny, kwietniki, czy popiersia. Pomijając oczywiście pewne ograniczenia (powierzchnię czy środowisko) projektowanie ogrodów pozwala stworzyć taki ogród, który stanie się nie tylko źródłem radości a stanie się również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować różne style w architekturze ogrodów. Za ich sprawą przed Twoim domem może powstać:

  • ogród regularny (ogród symetryczny) – odznaczający się wielkim uporządkowaniem, niezmiernie często wzbogacony jest o rzeźby, przystrzyżone krzewy i rabaty. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – określa go styl imitujący naturalność, w tym ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie zostały doglądane przez ogrodnika. Taki ogród często wzbogaca się głazami, skalniakami itp., tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

Nieco odmiennie będą również planowane ogrody, które mają powstać w danym klimacie. Brane są tu pod uwagę głównie trzy rodzaje środowiska (stąd także kategorie tychże ogrodów): ogród miejski, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród w przestrzeni wiejskiej. Różnią się one m.in. powierzchnią, zazwyczaj jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten obecny na terenach wiejskich. Zatem odrębnie trzeba podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do średniego, bo nie każdy styl będzie tu adekwatny. Naturalnie projektant doradzi Ci, który styl ogrodu będzie najlepiej pasować do miejsca i formy nawierzchni bądź zaoferuje Ci całkowicie nowe, unikalne rozwiązanie.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Trzeba jednak mieć w pamięci, że własna koncepcja nieczęsto może być w każdym calu zrealizowana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które posiadają zasadniczy wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny rosnące w naturze jedynie w konkretnych regionach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny wysokogórskie itd.) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie tylko ze względu na mikroklimat, lecz również na szkodniki.

Podczas ogrodów należy dodatkowo ocenić kwestię tego, ile czasu będziesz się nim zajmować, czyli ile czasu możesz przydzielać na dbanie o jego wygląd. Jeżeli nie masz ręki do tego albo zwyczajnie nie masz chęci, projektant dopasuje zieleń w ten sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim oczekiwaniom, lub inaczej były to na przykład rośliny łatwe w utrzymaniu (często są to iglaki, czyli świerki, cedry).

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Nim projekt ogrodu zostanie Ci ukazany, ogrodnicy muszą na początku zorientować się w tym, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Odpowiedni architekt krajobrazu sporządzi:

    • ocenę powierzchni pod kątem właściwości gleby,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • ocenę położenia terenu (nachylenie itd.).

Po wyznaczeniu Twoich potrzeb, zweryfikowaniu możliwości i sprawdzeniu terenu, fachowiec może nareszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projekt ogrodu w formie graficznej

Plusem zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po omówieniu detali, projektant wykona dla nas model ogrodu, czyli przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Niezmiernie często są to modele w postaci realistycznej grafiki 3D, która przedstawia nie tylko projekt ogrodu, ale także jego kolory z wzięciem pod uwagę wyglądu środowiska.

Projektowanie ogrodów – której firmie warto zaufać?

To najważniejsze sprawy, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie ogrodniczej specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Więc jeśli zależy Ci na pomysłowości, poradach eksperta i wspaniałym ogrodzie, obowiązkowo sprawdź możliwości, które oferuje Seedart projektowanie ogrodów, a na sto procent się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok