nieruchomości Grudziądz nieruchomości Świecie ogłoszenia nieruchomości Grudziądz doradca kredytowy Grudziądz kredyty Grudziądz
Kupujemy mieszkanie marzeń
28 lutego, 2017
serwis skuterów Kymco naprawa Kymco pielęgnacja Kymco
Sposoby serwisowania skuterów
1 marca, 2017

Siatka przeciw kretom

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Co zrobić, by krety nie dewastowały naszego trawnika?

Krety to łagodne oraz pożyteczne „stworki”, które dokarmiają się owadami. W naszym kraju te niewielkie ssaki są pod niepełną ochroną. Mimo, że absolutnie nie jedzą roślin zielonych i ich korzeni, są wielkim zmartwieniem ogrodników. Krety za pośrednictwem specjalnie zaadaptowanych łap potrafią w trakcie ledwie 1 godziny zrobić podkop o rozciągłości od 12 do 15 metrów. Samotny kret zazwyczaj jest „współwłaścicielem” podkopów o całościowej długości do 1 kilometra. W trakcie tropienia pożywienia, a mianowicie przykładowo glist, unicestwiają korzenie roślin, a często nowiutki trawniki. Ponad skwerem „wybucha” charakterystyczny zwał, natomiast pod pokrywą gleby (od 20 do 50 metrów) – mocne przekopy. W trakcie kilku dni jeden kret jest w stanie ostatecznie zdewastować naszą przydomową lub działkową florę. Jakie są dobre recepty na uratowanie zieleńców przed szarżą kretów?

Po pierwsze – zabiegi odciągające, jakie mają główny cel: przepłoszenie tych zwierząt z danego regionu. Krety są niewidome, tymczasem mają niezmiernie korzystnie rozwinięty słuch oraz węch. Dzięki „odstraszaczom” wibracyjnym, dźwiękowym oraz wibracyjno – akustycznym można szybko się ich pozbyć.

Po drugie – pułapki na krety. Warto pamiętać, iż nie wolno tym stworzeniom robić jakiejkolwiek krzywdy! Zamknięty w sieci krecik musi zostać oswobodzony.

Po trzecie – a oczywiście najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona pewną barierą dla tychże istot, zwyczajnie – absolutnie nie do przedziurawienia.

Czy warto zamontować siatkę na krety?

W tym momencie supermarkety ogrodnicze udostępniają siatki wykonane z metalu i z materiału syntetycznego. Te pierwsze zostały uzyskane z ocynkowanej stali i dodatkowo powleczone materiałem syntetycznym (ażeby nigdy nie korodowały), drugie – są stworzone z materiału sztucznego niesamowicie wytrzymałego na wpływ agresywnych czynników. Jeśli kupimy siatkę na krety o rzadszych „dziurkach”, wtedy ustrzeże ona nasz zieleniec wyłącznie przed tymi zwierzętami. Ciaśniejsza jest skutecznym trikiem nie tylko na krety, ale także na nornice. Dlaczego siatka jest wydajniejsza niźli odmienne strategie? Tamte strategie zakładają, że krety już są pod naszym skwerem i wolno je albo spłoszyć albo pochwycić. Niestety taka walka potrafi przebiegać latami, ponieważ najczęściej krety za wyżywieniem powracają w znane sobie miejsca. Siatka na krety ma uszczelniać cały zieleniec przed wbiciem się kreta na zewnątrz i przygotowaniem przez niego „kretowiny”. Jeśli stworzenie tego przenigdy nie uczyni, minie oznaczone miejsce w poszukiwaniu tego, w jakim swobodnie będzie miał szansę się „przewiercić”. Jaka jest przyczyna? Kretowiny są co parę godzin nadzorowane w poszukiwaniu niebezpieczeństwa, mianowicie drapieżników. Rozwinięcie tej siatki wymaga znacznego nakładu pracy. Na pewno nie jest to działanie na parę chwil, jednak skutki są długofalowe, natomiast flora w zieleńcu – oszczędzone!

Jak siatka jest najlepsza na krety?

W trakcie kupna warto kierować się kilkoma parametrami siatki, która ma ochronić nasz skwerek przed miniaturowymi barbarzyńcami: klasą towaru, z którego została skonstruowana, średnicą oczek, rozpiętością siatki oraz strategią łączenia. Siatka musi być wystarczająco gruba, aby kret jej nie osłabił, natomiast otwory muszą mieć znakomitą wielkość, mianowicie od 10 mm do 16 mm. Siatki, jakie mamy możliwość odnaleźć w sklepikach ogrodniczych mają akceptację +/- 2mm. Jeśli „dziurki” będą drobniejsze niżeli 8 mm, to może to stanowić duży kłopot dla zespołu korzeniowego darni. Rozległość siatki musimy przykroić do konturu skweru. Im szczuplejsza, tym więcej trzeba będzie wykonać fałdek. Jeżeli ziemia jest twarda, powinniśmy użyć szpilki metalowe; jeśli jest delikatna – można spokojnie zamontować plastikowe. Kołki odpowiednio się trzymają, jednak kiepsko się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Wszystko zależy od tego, czy mamy aktualnie założony i „wyrośnięty” ogródek czy teraz go tworzymy. W drugim wariancie jest o wiele lepiej. Siatkę kładziemy zwyczajnie 10 cm poniżej skweru i 30 cm poniżej rabat. Należy ją położyć z nakładem mającym 10 cm po obu bokach. Z wykorzystaniem fachowych kołków oraz kotwic powinniśmy siatkę rozlokować na pochyłym obszarze. Warto pamiętać, iż układ samosterującego skrapiania powinien znaleźć się pod siatką. Jeśli mamy obecnie piękny zieleniec, to musimy wybrać pomiędzy:

  • Ręcznym usunięciem darni, nałożeniem siatki oraz od nowa budowaniem murawy
  • Założeniem siatki stojącej – wkopuje się ją na głębokość około 70-80 cm. Nad ziemią powinien wystawać plus minus 20 cm skrawek. Może przydarzyć się, że jakiś zdecydowany kret przebije się pod nią i znajdzie się w naszym parku.

Jeżeli pragniemy dać perfekcyjną opiekę swym rabatom, grządkom i nasadzeniom, lepiej zdecydujmy się na profesjonalną siatkę rabatową, jaka ustrzeże je przed wszystkimi zwierzętami, np. domowymi i na siatkę na krety ulokowaną na płasko. Miejmy na uwadze, że siatka musi być niesamowicie mocna, więc taka, jakiej przenigdy nie przebiją nie tylko krety. Jeżeli zamierzasz uzyskać o wiele więcej danych o przedstawionych siatkach, kliknij w ten odsyłacz – Siatka na krety

Strona używa cookies
Ok