prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji
Kwiecień 15, 2017
wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem telebimów na duże imprezy
Kwiecień 17, 2017

Jak wygląda praca w księgowości?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z męczącym wypisywaniem wielkich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz skomplikowanymi rozliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie powyższy opis pasuje właściwie do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realistycznej. W rzeczywistości księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, odręcznie wcale nie tworzy dodatkowych rachunków i nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Księgowość jest najważniejszym wydziałem w każdej instytucji, chociażby w takiej sytuacji, kiedy jest wykonywana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym pomieszczeniu. Do jej zasadniczych powinności włącza się: sporządzanie rozliczeń okresowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie statystyk, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, liczenie należności głównie dla różnych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę równocześnie ze zdobywaniem doświadczenia zabiegać o awans w firmie. Niewątpliwie najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która obserwuje ruch zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się rzeczami oficjalnymi, kieruje podwładnymi oraz dba o postęp swego resortu.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję również utworzyć własną działalność gospodarczą, czyli rozwijać własne biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Interesantów. W tym miejscu jednak niezbędna jest licencja Ministra Finansów – należy potwierdzić praktyczne umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po skończeniu określonych studiów). Ażeby dostać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Wykonywanie księgowości wcale nie jest takie proste. Musimy koniecznie rozumieć konkretne regulaminy, jednocześnie z takimi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa powinna posiadać w takiej sytuacji rozległą wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za środki pieniężne firmy. W przytoczonym przypadku wskazane jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na poszczególnych uniwersytetach potrafią się troszeczkę od siebie różnić). Wcale nie chodzi w tym przypadku o posiadanie tytułu magistra, tylko o właściwą wiedzę. Zaś takiej w ogóle nie możemy uzyskać na innych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, jeśli zamierza, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę starać się osoby mające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, musi mieć ponadto kompetencje „naturalne”, przykładowo perfekcję oraz solidność w pełnieniu wszystkich funkcji. Malutki defekt w obliczeniach potrafi mieć katastrofalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie spotykamy się z dużym transferem kapitału), lecz również mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa może zaoferować każdemu Klientowi doradztwo z zakresu sporządzania księgi dochodów i wydatków (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania deklaracji podatkowych, jak również przygotowywania zestawień, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby pamiętać, iż zobowiązaniem osoby działającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy oraz doskonalenie zdolności. Słowem, ukończenie studiów jest dopiero podstawowym wymogiem do wykonywania rzeczonego fachu, zaś doświadczenie tym, czym można przekonać do siebie wielu Odbiorców.

Ostatnimi czasy nadzwyczaj atrakcyjna stała się „rachunkowość online” lub usługi „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Kontrahenci w sumie nie muszą opuszczać mieszkania albo placówki, ażeby ich potrzeby zostały dobrze załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w umówionym miejscu oraz zabiera wszelakie formularze na potrzeby zestawień. Czasem może także zostać w firmie, dla której pracuje oraz tam niezwłocznie zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest wspaniałym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od paru lat realizują się w tej dziedzinie i w sumie nie chcą już podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura księgowego jest powiązane jednakże z kilkoma wymogami, m.in. wysokimi wydatkami środków finansowych. Koszt założenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy szczególnie od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wypożyczenie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niż na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część druków można bez problemu załatwić online. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest jak najbardziej atrakcyjnym pomysłem, w szczególności, kiedy właśnie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Do utworzenia biura księgowego obowiązkowe są: zarejestrowanie niezależnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie można rzucać Kontrahentom przypadkowym stawek, np. takich, które odnajdziemy w cennikach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa i poziomem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj tworzy się podział na liczbę druków.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odsyłacz tu – Księgowość Toruń

Strona używa cookies
Ok