E-sklep stworzony przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja stron

WordPress oferuje wiele funkcji jeśli chodzi o tworzenie witryn internetowych, ich budowania i prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa budowane są strony, które można bez problemu rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny internetowej na WordPressie miała sens, warto sprawdzić wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem szczególnie przydatnym do optymalizacji witryn internetowych jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie głównie określa czas, jakiego wymaga przeglądarka, aby w pełni załadować stronę . Na podstawie danych Google ocenia witrynę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niewielka wartość punktowa może wywołać jej obniżenie. To co przydatne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza analiza danych, które wpływają na ten albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy potrzebują poprawy. Między innymi należy zmniejszać rozmiary obrazów, usuwać zasoby blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, jednak jest znacznie bardziej rozszerzone, z uwagi na obecność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Określa witrynę WWW z uwagi na jej działanie. Określa między innymi czas ładowania witryny, wskazuje nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, aby poprawić wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Oceniane są między innymi teksty alternatywne, zrozumiałość języka lub poprawna struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje opcje witryny internetowej z myślą o użytkownikach. Dla przykładu określa możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak dostosowane rozmiary wyświetlanych obrazów albo właściwe zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia witrynę WWW również pod kierunkiem wskaźników SEO. Sprawdza między innymi zastosowanie opisów meta i atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by oceniać, czy strona posiada funkcję aplikacji offline i czy poprawnie działa w wersji uproszczonej. Tak dokładny audyt pokazuje niedociągnięcia, które należy poprawić dla dobrej optymalizacji witryny internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse skupia się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej weryfikacji podlega czas ładowania strony oraz sposób pokazania jej na komórkach. Test My Site oferuje ścisły raport pokazujący co należy naprawić. Między innymi zwraca uwagę na zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także podpowiada wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Ta funkcja pokazuje również ulepszenia, które pomogą dostosować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego miejsca. Test My Site with Google pokazuje również usprawnienia w zakresie takich działań, jak łatwa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google oferuje szeroki zakres narzędzi wskazujących istotne usprawnienia dodatnio wpływające na optymalizację witryny internetowej.

Wtyczki do optymalizacji witryn na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn internetowych na Wordpresie można wykorzystać również zaprojektowane w tym kierunku wtyczki. Używając WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, które zawierają wiele funkcjonalnych dodatków, poprawiających witryny internetowe. Wtyczki połączone z optymalizacją mają na celu dodawanie funkcji, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki eliminowane są nieużywane znaki HTML. Za jej pomocą możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Poza tym wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, w ten sposób skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, która ocenia wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje poprawnie wykonane elementy i takie, które należy poprawić w treści, aby zdobyć jak najlepsze rezultaty optymalizacji witryny internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za sprawą generowanych reguł podnosi wydajność witryny co sprawia, że wyświetla się ona o wiele szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem i na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zapisuje statyczne pliki w czasie pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok