Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kursy angielskiego Toruń
Maj 31, 2019

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają złożone przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji przewlekłych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może również nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe na skutek wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem na czas zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Braki w zębach powstają z różnych przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia ubytków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów zębów. Mają one wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, aby polepszyć estetykę rzuchwy. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w placówkach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Strona używa cookies
Ok