Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów Toruń
Sierpień 15, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
Sierpień 19, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego symptomami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie zimnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To bardzo znany zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy pojawia się problem z zębami mądrości lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają około dwudziestego roku życia. Często jest to nieprzyjemne doświadczenie, ze względu na to, że ich wyżynanie wiąże się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo lub jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy istnieje ryzyko, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zęba. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy doskonale zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie poprawności w żuchwie i jest w pełni akceptowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo ozwiercielda ząb, ale również wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w pozostałe zęby. Ponadto implantem zębowym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty działają dokładnie tak samo, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu implantacji.

Przebieg zabiegu implantacji.

Jako pierwsze przeprowadzane są pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby właściwie dobrać implant zębowy, ze względu na to, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, dlatego że przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym oraz kończy się w ciągu 30 minut. Implant zębowy jest zrobiony z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest wszczepiany do kości i porcelanowej nakładki albo innego materiału, który przypomina kolorem i kształtem ząb naturalny.

Zarejestruj się już teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, co upraszcza zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też powstawaniu kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci najczęściej decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo zostanie przypisana recepta na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z doskonałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przykryły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, zaliczane są do nich też np. zła higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, by podczas uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową dbałość o higienę po zabiegu i pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatolog. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, by je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest użycie piły żeby je rozdzielić. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny należy wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg najczęściej występuje u dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami pojawia się też nadmierne ślinienie. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Najczęściej te dolegliwości są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, ze względu na to wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i łatwy. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Tak samo nie powinno się usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń albo przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które przyczyniły się do rozwinięcia się próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia umożliwia nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo powszechny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej stosuje się go w szczególnych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw są podjęte wszelkie czynności służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez bólu. Później zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następną fazą jest zwichnięcie zęba tak, żeby przerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, żeby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok