Depilacja Toruń - Depilacja laserowa Toruń - Depilacja brazylijska Toruń - Toruń depilacja laserowa - Beauty Medica depilacja
Depilacja laserowa – zabieg dla każdego
Marzec 13, 2017
Katalog firm - Bezpłatny katalog firm - Darmowy katalog firm - Wizytówka w katalogu firm
Bezpłatna wizytówka w katalogu dla Twojej firmy
Marzec 15, 2017

Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, jaka nie widziałaby sanitarki pędzącej na sygnale. Nie tylko w skutek znanego odgłosu, jaki robi na jezdni, lecz też ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale zdradza bowiem jedno: w środku jest potrzebujący niezwłocznie pomocy, ponieważ w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – naturalnie – są potrzebni, jednakże kierowca karetki także pełni ważną rolę. Co konkretnie robi? Inaczej mówiąc: czym dokładnie zajmuje się ktoś, kto pracuje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W pierwszej kolejności jego zadaniem jest zawożenie schorowanych osób, które wymagają natychmiastowej pomocy lub rehabilitacji, do szpitala albo innej placówki ochrony zdrowia. Przekazuje także produkty medyczne, które potrzebują specyficznych warunków przewozu. Kierowca karetki przyjmuje wezwania od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w jakie miejsce musi się pilnie udać, ile pacjentów potrzebuje pomocy itd. Jeżeli prowadzi indywidualnie oraz trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom umieszczać pacjentów w sanitarce (przy użyciu noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Naturalnie prócz zapewnienia pomocy osobie rannej, egzekwuje się od kierowcy ambulansu, ażeby odstępował od wykonywania nagłych manewrów na trasie. Nadrzędnym celem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest wieziony do szpitala. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do zachowania jej w idealnym stanie technicznym, w czystości oraz w gotowości do pospiesznego wyjazdu do pacjenta. Na każdym kroku musi koniecznie zachowywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy kieruje już samochodem, musi dosyć wcześnie dać znać innym użytkownikom drogi, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o alarmy akustyczne oraz świetlne. Każdy kierowca sanitarki musi koniecznie wcześniej przebyć zawodowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle podjąć pracę w takim zawodzie. Takie kursy są organizowane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Należy mieć prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, skończone 21 lat, zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się kompetentnością w prowadzeniu pojazdu, jak również posiadać właściwe dyspozycje emocjonalne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po owym zawodzie. Warto na początku upewnić się, że posiadamy odpowiednią znajomość warunków w których się go wykonuje. Kierowca ambulansu styka się z chorymi zakaźnie, zatem ulec pogorszeniu może również jego zdrowie. Co więcej jest wystawiony na ogromny stres w czasie prowadzenia sanitarki. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że spowoduje wypadek jadąc z osobą chorą z ogromną prędkością. Z drugiej strony kierowcy uczestniczą przy noszeniu pacjentów do szpitala czy analogicznych jednostek. Może to prowadzić do kontuzji dłoni, barków czy pleców. Co ważne – zatrudnienie bynajmniej nie odbywa się w regularnych godzinach. Tu raczej przyjdzie zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są kryzysowe sytuacje życiowe chorych, z jakimi kierowcy pogotowia mają kontakt każdego dnia.

Częstokroć mocno oddziałuje to na negatywne samopoczucie, jest przyczyną melancholii czy przynajmniej obniżonego nastroju. Z pewnością dobrze jest zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, gdy mamy pewność, iż pasjonuje nas wyłącznie owy zawód i jesteśmy mocni wewnętrznie.

Na jakie przeciwności są narażeni kierowcy karetek?

Najbardziej na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie pogotowia z dużą prędkością, przebieganie skrzyżowań mimo czerwonego światła), przykre skutki oddziaływania preparatów oczyszczających, drobnoustroje chorobotwórcze (jakie potrafią znajdować się, np. we krwi), wygórowany wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia ambulansu, noszenia rannych. Niezmiernie ważnym (oraz jednocześnie negatywnym) elementem jest kontakt z umierającymi rannymi bądź zmarłymi, co powiększa zasadniczo stan napięcia psychicznego. Kierowca karetki może także ulec odrębnym urazom, przykładowo tym, jakie przysporzą sami chorzy. Często tak jest w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O tym trzeba wiedzieć!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu mieści się w granicach 3.000 zł brutto i jest zależne od różnych czynników, przykładowo ilości lat pracy, opcji materialnych szpitala bądź regionu. Zleceniodawca zwraca niesamowitą uwagę na kwalifikacje oraz umiejętności, jakie podwładny mógł uzyskać wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi możemy otrzymać tylko na fachowym szkoleniu, zaś pracodawcy spoglądają na nie przyjaznym okiem. Zwykle do wykonywania owego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie oraz dobrze ocenione psychotesty. Każde zlecenie kierowcy sanitarki jest pracą samodzielną, inaczej mówiąc, iż wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla kierowców pogotowia? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok