Depilacja toruń depilacja laserowa depilacja gorącym woskiem
Wybrać depilację laserową czy depilację woskiem
25 marca, 2017
skuteczne odchudzanie odchudzanie toruń modelowanie sylwetki
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
30 marca, 2017

Pojazdy uprzywilejowane – kursy, szkolenia, kwalifikacje

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kursy dla kierowców

Pojazdy uprzywilejowane – czego można się spodziewać na kursie?

W sporej liczbie ośrodków zajmujących się doskonaleniem techniki jazdy mamy szansę odnaleźć propozycję szkoleń dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Od pewnego czasu cieszą się sporym wzięciem – zarówno te na sanitarki, jak i na pojazdy strażackie. Nie ma w tym nic dziwnego – mamy możliwość po nich bardzo szybko znaleźć pracę. Takie szkolenia mają tak naprawdę przygotować prowadzącego pojazd do odpowiedniego działania w różnorodnych sytuacjach, niekiedy niezmiernie wyczerpujących oraz rzadkich. Wykonywanie manewrów na trasie, przemieszczanie się w sytuacji alarmowej przez przejścia na czerwonym świetle albo jazda z dużą prędkością i nieoczekiwane wymijanie blokad na drodze – to wyłącznie niektóre z ćwiczeń, jakie stoją przed kursantami. Najczęściej trenerom bardzo zależy, ażeby prowadzący opanował umiejętność poruszania się pojazdem wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe. Stracenie władzy w każdej sekundzie potrafi spowodować nieszczęśliwy wypadek. Odbiorcami zajęć są kierowcy, którzy planują działać w państwowych instytucjach zajmujących się ochroną ludzkiego zdrowia oraz życia, monitorowaniem porządku publicznego, transportowaniem wartości pieniężnych czy hamowaniem pożarów.

Projekt zajęć zawiera więc ćwiczenia prowadzone na różnorodnych obszarach: na płytach poślizgowych albo torze szkoleniowym. Kurs podstawowy trwa 14 godzin i zawiera 6 godzin szkolenia z teorii i 8 godzin warsztatów praktycznych. Jakie tematy mogą pojawić się na ćwiczeniach? Po pierwsze z kręgu przepisów ruchu drogowego, problematyki pojawiania się wypadków na drodze, psychologii transportu bądź techniki jazdy w ograniczonych warunkach. Kurs kończy się bez wątpienia testem z części teoretycznej i części praktycznej.

Sprawdzian z części teoretycznej trwa 25 minut oraz ujmuje 20 pytań w formie testu. Kierowca musi oznaczyć poprawnie tylko jedną odpowiedź. Korzystny rezultat sprawdzianu mamy szansę zdobyć, w przypadku kiedy przynajmniej 16 odpowiedzi jest odpowiednich.

Egzamin z części praktycznej obejmuje przeprowadzenie wybranych manewrów, m in. slalomu czy hamowania na zakręcie. W przypadku kiedy kursant niedokładnie wykona dwa razy takie samo zadanie, zdobędzie niekorzystny wynik z testu.

Jakie są główne wymagania stawiane kursantom?

Na pierwszym miejscu jest posiadanie prawa jazdy wybranej kategorii. Bez wątpienia ktoś, kto chce być kierowcą – konwojentem bądź kierowcą samochodu pogotowia ratunkowego, musi obligatoryjnie posiadać doświadczenie. Uczestnikiem kursu ogólnie rzecz ujmując nie może być zatem osoba, która świeżo zdobyła prawo jazdy. Liczba godzin dowolnego szkolenia jest dopasowywana do kwalifikacji i umiejętności każdego kandydata (kurs zasadniczy, kurs uzupełniający). Obowiązkowym wymogiem jest także skończenie 21 lat oraz posiadanie ważnego świadectwa od lekarza medycyny pracy oraz od psychologa. Ustalą oni, czy nie ma określonych przeciwwskazań do wykonywania pracy jako uprawnionego kierowcy.

Jaki jest wpływ stresu na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym?

W trakcie zajęć wszyscy uczestnicy będą zdobywać wiedzę z działu psychologii przewozu. Na ćwiczeniach zapoznają się z tematem stresu, który szczególnie intensywnie oddziałuje na postępowanie za kierownicą. Jego podłożem potrafią być ekstremalnie ciężkie sytuacje na drodze lub sprawy życiowe przywożonych osób. Zajęcia w formie wykładów mają za cel zilustrować uczestnikom takie komplikacje, jak: wpływanie osobowości na podejmowanie decyzji za kółkiem, głębokiego stresu, napojów z alkoholem oraz pozostałych specyfików upajających na umiejętność sterowania pojazdem.

Psychologia komunikacji drogowej zawiera elementy psychologii percepcyjnej, psychologii pracy, psychologii klinicznej i kilkudziesięciu innych dyscyplin. Na kursie dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych w zasadzie nie będzie wymagana wnikliwa znajomość wszystkich zagadnień, bo jest to cel studiów podyplomowych. W ostatnim czasie ta dziedzina prężnie się rozwija, bowiem bardzo dużo osób mających prawo jazdy chce posiadać wyraźną specjalizację, przykładowo zamierza dostarczać wartości pieniężne bądź rannych pacjentów do placówek zajmujących się ochroną zdrowia.

A z innej strony kilkudziesięciu psychologów jest zafascynowanych badaniem osób z prawem jazdy, jako grupy społecznej niezwykle narażonej na napięcia psychiczne oraz różne inne niedogodności. Trzeba tutaj wymienić chociażby za dużą liczbę godzin spędzonych w pracy, zredukowane związki z rodziną (u kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym) czy wyższe procentowo narażenie na urazy w wyniku wypadków drogowych.

Podział kierowców na grupy

Pierwsza grupa kursantów – tutaj będą wpisane osoby, które znakomicie znają nakazy, mają utworzone właściwe nawyki oraz nie stwarzają jakiegokolwiek ryzyka w czasie prowadzenia pojazdu. Instruktorzy będą opierać się na dwóch wartościowych zaletach owych uczestników: łatwości dostrzegania zagrożeń oraz na chęci poprawiania swoich błędów.

Druga grupa kursantów – tu zapisani zostaną kierowcy, którzy nieumyślnie wywołują niebezpieczeństwo dla innych uczestników jezdni. Chcą usunąć swoje błędy (mino, iż popełniają ich wiele), chcą uczyć się odpowiedniego działania w ekstremalnych warunkach.

Trzecia grupa kursantów – do niej będą chodzili kierowcy, jacy umyślnie wywołują różne zagrożenia oraz nie przez przypadek nakłaniają innych do impulsywnych zachowań. Równocześnie planują naprawić swoje błędy oraz wykazują się chęcią zdobywania kompetencji i udoskonalania swoich predyspozycji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w link obok – http://www.szkoly-jazdy.com.pl/kursy-prawo-jazdy/pojazdy-uprzywilejowane/

Strona używa cookies
Ok