grafik toruń ulotki reklamowe agencja reklamowa
Dobra strona internetowa jest wizytówką firmy
8 kwietnia, 2017
toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
14 kwietnia, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po śmierci krewnego, m. in. żony lub matki, na ogół zyskujemy spadek. W wybranych sytuacjach niezmiernie cieszy on spadkobierców, bowiem łączy się ze znacznymi zyskami. Wówczas musimy zdecydowanie zapłacić podatek do właściwego urzędu, gdyż wskazaną rzecz określa akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Musimy wspomnieć, iż dziedziczy się nie tylko pieniądze oraz nieruchomości, lecz też niespłacone pożyczki. Jeżeli bliska osoba nie opłaci ich w czasie swojego życia, po krótkim czasie przechodzą na następnych członków rodziny. Możemy się przed tym niewątpliwie zabezpieczyć, przykładowo wyrzekając się spadku podpisując właściwą umowę. Warto udać się do doświadczonego prawnika, który wyjaśni nam tajniki prawa oraz doradzi, w jaki sposób mamy postępować.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Obiektem opodatkowania są dla przykładu: spadkobranie zwyczajne, dziedziczenie określonego w testamencie, zachowek (jeżeli następca teraz jest pominięty w testamencie), depozyty pozostawione na koncie w banku (w takim przypadku zmarły krewny musi koniecznie dostarczyć tzw. dyspozycję w razie śmierci), kapitały inwestycyjne, jak i kompletny majątek występujący poza granicami kraju (ale w tym miejscu w trakcie otwarcia spadku nabywca musi posiadać polskie obywatelstwo czy być polskim podatnikiem).

Powinniśmy pokryć również podatek w takiej sytuacji, jak tylko uprawomocni się postanowienie sądu w kwestii dziedziczenia. Inaczej mówiąc, jeśli sąd potwierdzi zyskanie spadku. Jeśli zatrudniamy w tej sytuacji adwokata, wówczas on musi obowiązkowo nam oddać postanowienie sądu. Analogicznie jest wtedy, gdy akt notarialny uwierzytelniający dziedziczenie będzie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Jest mnóstwo przypadków, w których absolutnie nie musimy pokrywać podatku od spuścizny czy darowizny. W regulaminach charakteryzuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej należy bliska rodzina: współmałżonek, ojczym i macocha czy teściowie. Do drugiej przynależą dzieci brata, wujowie albo współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą kolejni nabywcy majątku. Stawki wolne od podatku są ustanawiane zgodnie z grupą, do jakiej został zakwalifikowany następca. Dla pierwszej grupy jest to kwota około 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – praktycznie 5.000 zł. W sytuacji, kiedy wartość spadku wcale nie przewyższy przytoczonych powyżej kwot, absolutnie nie powinniśmy składać żadnych załączników do urzędu skarbowego.

Zaś, jeśli dostaniemy spadek, jakiego wartość jest sporo wyższa aniżeli suma wolna od podatku, wówczas musimy wysłać zeznanie podatkowe. Musimy wykonać to w urzędzie położonym w obszarze zamieszkania spadkobiercy w czasie jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia werdyktu sądu. Wtedy odbierzemy konkretną decyzję urzędu o wysokości podatku, jaki należy opłacić w przeciągu 14 dni. Podatek oscyluje w granicach od paru do kilkunastu procent oraz zależy od przyporządkowania do konkretnej klasy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Razem z przepisami każdy następca ma możność zrzeczenia się nabycia spuścizny, m. in. w przypadku, gdy po zmarłym ojcu zostają jakiekolwiek niespłacone zobowiązania. Na podstawie kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca jest w stanie zawrzeć ugodę ze spodziewanym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od dziedziczenia. Wskazaną zgodę należy podpisać przed otwarciem spadku i jest ona wykonywana na wypadek śmierci testatora. Umowę musimy obowiązkowo ustanowić u notariusza, bo inaczej nie będzie nigdzie uznawana.

Warto pamiętać, że pierwszym z fundamentalnych skutków wyrzeczenia się dziedziczenia jest kompletne wyłączenie z dziedzictwa dzieci, wnuków i następnych bliskich. W ogóle nie można też w owej sytuacji pozyskać zachowku.

Po odstąpieniu od dziedziczenia możemy wnosić o odnowienie rzeczonego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca umieszcza nas w testamencie – tutaj wcale nie chodzi o otrzymywanie majątku z ramienia ustawy, lecz o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Mamy możliwość iść po raz drugi do kancelarii notarialnej i przyjąć umowę o odtworzenie prawa do spuścizny.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas posiada prawo do zarejestrowania testamentu i odłączenia z niego pewnych bliskich, przykładowo takich, którzy od początku nie mieli z nami kontaktu. Poza tym jedyną osobą wprowadzoną do testamentu jest ktokolwiek spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim oraz rodzicom, którzy:

  • Ogólnie rzecz ujmując nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze spadku
  • Nie poddali w wątpliwość majątku
  • Nie zostali uznani za niegodnych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – jeśli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy ewentualnego spadkobiercy

Jeżeli zajął Cię powyższy tekst, kliknij w link po prawej stronie – Adwokat Toruń – a wyszukasz o wiele więcej informacji, przykładowo porady prawne.

Strona używa cookies
Ok