prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
11 kwietnia, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji
15 kwietnia, 2017

W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?

toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna

Z jakimi sprawami należałoby zawitać do kancelarii notarialnej?

W naszym kraju osoba mająca posadę notariusza zajmuje niesłychanie istotną pozycję, gdyż jest nie tylko – jak to się popularnie określa – osobą, której mogą zaufać obywatele, ale również kimś, kto perfekcyjnie orientuje się w tajnikach prawa. Notariusz jest więc przedstawicielem publicznym – podobnie jak stróż prawa – i jego celem jest chronienie interesów Klienta. Do rejenta zawsze wędruje się z określoną sprawą i trzeba przynieść ze sobą wszelkie konieczne dokumenty. Te, jakie będą przez niego przygotowane są przyjmowane jako dokumenty oficjalne oraz mają tzw. moc prawną. Mówiąc inaczej, to co zostało w nich przez strony uzgodnione wchodzi w życie. Nic więc dziwnego, iż do kancelarii notarialnej obowiązkowo powinniśmy wziąć, przykładowo umowy dotyczące polisy na życie, dokumenty o intercyzie czyli umowę kupna-sprzedaży mieszkania.

Najważniejszym zadaniem notariusza jest pracowanie jednomyślnie z kanonami prawa, zgodnie z nabytą widzą oraz kompetencjami. Mówiąc w skrócie nie może stąd dojść do działania wbrew przepisom, gdy notariusz z pełną świadomością oszukuje swych Klientów wdrażając liczne niedociągnięcia i zniekształcenia. Każdego urzędnika zaufania publicznego zobowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, jaki precyzyjnie prezentuje to, jak na przykład rejenci obowiązkowo muszą postępować.

Deklaracje, jakie tworzymy na własną rękę, np. umowę podnajmu działki, pismo o pełnomocnictwie albo zaświadczenia o przesłaniu darowizny, w sumie nie są objęte obowiązkowym akceptowaniem przez notariusza. Zazwyczaj występuje przy nich pieczątka notarialna, jeżeli zależy nam na tym, ażeby podnieść pozycję oraz autentyczność przekazanego dokumentu. Krótko mówiąc mówiąc – nie ma takiego obowiązku, więc nie powinniśmy kłopotać się o dodatkowe pisma.

Nasze prawo respektuje też takie sytuacje, w jakich rejent jest zwyczajnie nieunikniony. Są to akty, jakie bez jego pieczątki są uznawane za nieważne.

Niżej przedstawione zostały niektóre z wymienionych dokumentów:

Deklaracje nabycia oraz sprzedaży wszelakich nieruchomości – kamienic, domków jednorodzinnych, działek przeznaczonych pod budowę domu, terenów uprawnych, działek hobbystycznych itp.

Wysłanie darowizny, jeśli ofiarą jest nieruchomość

Darowizna lokalu z księgą wieczystą

Umowa małżonków o osobnych majątkach, mianowicie tzw. intercyza

Rozdział spadku, w przypadku kiedy w jego skład wchodzi jakakolwiek nieruchomość

Wszelkie umowy spółek, np. akcyjnych

Wyszczególnione u góry dokumenty muszą mieć obligatoryjnie pieczęcie oraz autograf notariusza. Różne inne mówiąc w skrócie nie muszą mieć układu aktu notarialnego, możemy zawierać je w dowolny sposób. Trzeba pamiętać, że tylko umowy zatwierdzone przed notariuszem naprawdę są zgodne z prawem.

Jeżeli chodzi o spółki handlowe, wówczas koniecznie muszą one podpisywać w obecności notariusza, przykładowo zgromadzenie wspólników, formularze tyczące się funduszu firmowego, dokumenty dotyczące przejęcia przez partnera ustalonej części udziałów.

Stworzenie umowy w Kancelarii Notarialnej i oznakowanie jej pieczęcią i autografem rejenta podlega należytym opłatom. Są one dość wysokie, ale zależą zwłaszcza od wartości tego, co jest przedmiotem umowy. Jeżeli ktoś pragnie odstąpić działkę wartą co najmniej kilka milionów złotych, wówczas musi liczyć się z ogromnymi kwotami. Ostateczna taksa jest wskazana przez Ministra Sprawiedliwości, lecz i tak jest ona okazała. Rejenci wcale nie są przymuszeni do stawiania największych cen, natomiast co najistotniejsze – rywalizacja pomiędzy kancelariami sama wymusza ich zredukowanie. Do kancelarii notarialnej wędrujemy głównie w niesamowicie istotnych sytuacjach, więc takich które wymagają zaręczenia poprzez osobę trzecią czy chcemy przechować niebotyczną ilość pieniędzy.

Czy są dodatkowo jakiekolwiek odpłatności prócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, iż notariusz musi obligatoryjnie przyjąć za własną działalność wynagrodzenie, pamiętajmy, by opłacić podatek, przykładowo koszty związane z księgą wieczystą oraz uiścić opłaty sądowe. Należności te są wydawane poprzez rejenta odpowiedniemu urzędowi skarbowemu czy sądowi. Na każdym papierze można dokładnie zweryfikować, co należy sfinansować. Niezwykle często Petenci dzwonią do Kancelarii w Toruniu i pragną szybko pozyskać informacje mówiące o tym, ile dokładnie wynoszą poszczególne opłaty. Tylko w wypadku taksy jest opcja negocjacji opłaty, gdyż na różne inne należności notariusz zwyczajnie w ogóle nie ma wpływu.

Jakich działań nie może podejmować się notariusz?

Przede wszystkim – notariusze absolutnie nie mogą podejmować się działań, jakie przeszkadzałyby w dowolnym sensie w wypełnianiu obowiązków osoby zaufania publicznego. Notariusz w ogóle nie może zatem zajmować się sprzedawaniem czegokolwiek, pośrednictwem (m in. nieruchomości) lub doradztwem w interesach.

Po drugie – krótko mówiąc nie może mieć innej pracy bez wiedzy izby notarialnej, lecz ma możliwość wytypować zawód uczonego, pracownika w szkole bądź będącego skupieniem obu.

Po trzecie – pod jedną nazwą ma możliwość działać paru notariuszy (przykładowo w formie spółki cywilnej) niemniej z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odnośnik po prawej stronie – Kancelaria notarialna

Strona używa cookies
Ok