Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Wybierając się na podróż należy zadbać o solidne przyszykowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uważane za najlepsze oraz dlaczego? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas kryterium jest czas utrzymywania temperatury, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę ważnych kryteriów, które mówią, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, forma oraz materiały, z jakich termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości materiałów, które nie mają szkodliwych substancji oraz pozytywnie oddziałują na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej też pomyśleć o tym, żeby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy przekonanie, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność swojego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki powinno się zdecydować się na pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas utrzymywania chłodu lub ciepła. W tym przypadku ważny jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez długi czas tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Żeby termos był dobry, musi mieć dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

W sklepach możemy kupić dużo termosów turystycznych, jednak najbardziej znane oraz polecane pochodzą od 3 firm, od lat sprzedających tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (te słabiej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Termosy firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo trwałe oraz przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się co raz niższa/wyższa.

Termosy firma Thermos

Inną tak samo popularną oraz bardzo polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok