Aukcje internetowe - Portal z ogłoszeniami - Ogłoszenia
Aukcje internetowe – zakupy i zabawa w jednym
25 września, 2016
Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?
29 września, 2016

Kawa jest jak ambrozja. Ten odkryty w Etiopii napój jest na drugim miejscu po wodzie najpopularniejszym napojem na Ziemi. Piją go w sumie wszyscy – wiecznie zajęci pracy Nowojorczycy i odpoczywający w trakcie siesty mieszkańcy Madrytu. Najdoskonalsze w kawie jest to, że poszczególne ziarenko cechuje się innym aromatem. A to z tego względu że krzewy kawowca uprawiane są w odmiennych warunkach klimatycznych w przeszło 70 krajach. Zawarta w kawie kofeina usprawnia koncentrację i zwiększa procesy metaboliczne organizmu. Nie szokuje więc fakt, że wielu ludzi nie wyobraża sobie wczesnego ranka bez filiżanki parzonej kawy.

Kawa w niezwykle szybkim tempie zdobyła miano ulubionego napoju dorosłych. Jedni wzbogacają jej smak mlekiem i cukrem. Drudzy wybierają tylko mocną, czarną kawę, określaną jako espresso. Capuccino, Caffe Americano, Moccacino – to tylko nieliczne rodzaje kaw. Niewielkich rozmiarów ziarno, tak wiele smaków. Poznajcie historię kawy, metody jej prażenia i jej największe zalety.

Skąd się wzięła kawa?

Bez wątpienia ojczyzną kawy jest Etiopia. To przypuszczalnie tam, wedle legendy, niejaki pasterz zobaczył, że osiołki jedzące czerwone owoce są dużo bardziej energiczne, od innych zwierząt. Okazało się, że zwierzęta jadły kawę. Plemiona zasiedlające Półwysep Somalijski zaczęły mieszać zgniatane owoce z tłuszczem, by zjadać je później w czasie walki. To były jedynie początki kawy. Dopiero na przełomie XIII i XIV wieku opracowano metodę prażenia ziaren kawy. Pierwszą kawiarnię wybudowano w Stambule w 1554 roku. Kawa miała sowich zwolenników jak również nieprzyjaciół. Duża liczba religijnych ortodoksów widziało w kawie napój diabła. Napój ten rozpropagował w XVI wieku europejski eksplorator Leonard Rauwolf. Przez kilkadziesiąt następnych lat kawa powoli zdobywała salony starego kontynentu. W samym Wiedniu w XIX wieku pracowało przeszło 1200 kawiarni. Obecnie wypija się prawie 4000 mld filiżanek rocznie.

Jak wypala się kawę?

Specjaliści uważają, że do przyrządzenia dobrej kawy konieczne są 2 składniki – świeże i wprost prażone ziarna, jak i sprawdzeni dostawcy. Wszystko rozpoczyna się od palenia ziaren kawy. Palenie tradycyjne trwa około 20 minut. Ziarna nagrzewane są do temperatury liczącej od 250 do 300 stopni Celsjusza. W trakcie wypalania ziarna kawy uwalniają więcej niż 800 związków zapachowych . Zależnie od czasu i temperatury palenia powstaje niezwykły smak i zapach kawy. Następnie ziarna są ekspresowo ochładzane by na długi czas utrzymać swój niespotykany zapach.

Po czym rozpoznać dobrą kawę do ekspresu? Czy wyróżnia się dobra kawa do ekspresu?

Dobra kawa ziarnista do ekspresu charakteryzuje się lekko brązową barwą. Nie dajcie się nabrać na zapewnienia firm, że ich ciemne, praktycznie smoliste nasiona są najdoskonalsze. Są one po prostu niestarannie wyprażone co rozpoznasz od razu po ich gorzkim smaku. Często na opakowaniach z kawą oznaczone są certyfikaty organizacji zaangażowanych w ochronę przyrody. Bierzemy więc tą droższą kawę, wierząc, że wpłyniemy tym samym na kondycję lasów równikowych. Jest to tylko skuteczny środek marketingowy, który w ogóle nie wpływa na jakość kawy, lecz z opłatą odpowiedniej opłaty członkowskiej. Z tego powodu duża ilość kaw pochodzących z najlepszych plantacji nie posiada żadnych certyfikatów. Jakość takiej kawy doznaje się po prostu w jej zapachu, a nie w estetyce opakowania.

Kawa nie jedno ma imię.

Zaparzanie kawy to swojego rodzaju ceremonia. Na początku wyszukujemy adekwatną kawę ziarnistą. Zapach i intensywność aromatu zależne są tak naprawdę od kraju plantacji i długości wyparzania ziaren. Później powinniśmy znaleźć wysokiej jakości akcesoria, w zależności od tego którą metodę zaparzania użyjemy. W metodzie French Press stosujemy specjalny zaparzacz, który separuje napój od fusów. Aeropress to technika integrująca zalety French Pressu i walory techniki przelewowej. Kawę jedynie wyciska się przy pomocy specjalnego narzędzia. Jedną z najbardziej cenionych metod alternatywnego parzenia kawy, jest DRIP. DRIP to uformowany z plastiku, porcelany bądź szkła kubek z otwartym dnem. Wypełnia się nim filtr, miarkuje się kawę i zalewa spokojnie wrzącą wodą. Kawa, wraz z całym swoim aromatem spokojnie ścieka do dzbanka, przez co nie jest zbyt gorąca do wypicia.

Spróbuj wszystkich technik i wyszukaj która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia Z kawą warto jest poeksperymentować, gdyż za każdym razem może nas ona zadziwić swoim aromatem i smakiem. W którym miejscu można kupić dobrą kawę do gastronomii, lub też do domu? Który sklep z kawą jest najlepszy? Jednym z najlepiej wyposażonych sklepów internetowych, produkujących świeżo wypalaną kawę jest swiezowypalana.pl. Znajdziecie tam bogaty wybór kaw pochodzących z odległych zakątków świata. Kawa wypalana jest zaraz po złożeniu zamówienia i przesyłana w ciągu 24 godzin od chwili jest zapakowania. Smakuje jak raj, gdyż wytwarzana jest z świeżych ziaren, prażonych przez doświadczonych specjalistów. To idealna kawa na dobry początek dnia, jak i na miłe po południe w gronie znajomych. Gdy raz posmakujesz dobrej kawy ziarnistej, już nigdy z niej nie zrezygnujesz. Wstąp na stronę internetową sklepu i zamów na miejscu wypalaną kawę: kawy ziarniste do ekspresu.

Strona używa cookies
Ok