dekoracje weselne Toruń
Porady na temat dekoracji ślubnych
2 grudnia, 2016
Biogazownie pochodnie do spalania biogazu instalacje na biogaz
Budowa instalacji biogazowej
3 grudnia, 2016

Parkingi lotniskowe w Gdańsku

Parking lotniskowy parking przy lotnisku w Gdańsku parking Bastion przy lotnisku w Gdańsku

Podróż samolotem, czyli co trzeba wiedzieć?

Właściwie istotne są trzy kroki: zarezerwowanie parkingu przy lotnisku, zorganizowanie bagażu podług konkretnych reguł oraz odprawa. Postój powinien zajmować dowolną lokalizację tuż przy lotnisku, żebyśmy nie musieli przemierzać jeszcze pozaplanowej drogi z bagażami (często niezwykle kłopotliwymi). Powinniśmy uprzednio przeszukać niedrogie oferty na stronach internetowych oraz wybrać postój z najlepszym dojazdem oraz najszybszym dotarciem na lotnisko. Wiele przedsiębiorstw zamieszcza na swoich stronach Galerie fotografii i filmy, z których mamy szansę jednoznacznie wywnioskować, gdzie naprawdę znajduje się postój. Najlepiej obejrzeć najbliższe otoczenie, zaznajomić się z mapami dojazdu oraz cenami. Jeśli mamy na uwadze bagaż, wówczas trzeba zapoznać się z precyzyjnymi instrukcjami dla podróżnych udostępnionymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Przede wszystkim z ewidencją „rekwizytów” zakazanych do transportu w bagażu kabinowym, zawężoną infografiką poruszającą wnoszenie płynów, aerozoli oraz żelów na pokład samolotu. Przed odprawą musimy:

  • przeanalizować wymogi transportu, a mianowicie część umowy pomiędzy pasażerem i przewoźnikiem
  • zweryfikować, czy mamy wszystkie dokumenty niezbędne do odprawy
  • zweryfikować, czy nasz ładunek (podręczny, ewidencjonowany, niestandardowy) spełnia wymogi co do wielkości nałożonych przez przewoźnika
  • zapisać telefon kontaktowy linii lotniczej (bądź do call centre), który będzie niezastąpiony w przypadku ewentualnych pytań

Warto pamiętać, że po przybyciu na lotnisko czekają nas dwa istotne kroki: odprawa biletowo – bagażowa i kontrola bezpieczeństwa. Z tej przyczyny sugeruje się, by przyjechać na lotnisko sporo przed momentem odlotu. Stąd zarezerwowanie parkingu lotniskowego z przewozem na lotnisko oraz odbiorem po przylocie jest niezwykle praktycznym i pewnym rozwiązaniem. Dzięki niemu mamy możliwość zaoszczędzić naprawdę dużo bezcennego czasu. Odprawa biletowo – bagażowa rozpoczyna się w czasie ustalonym przez przewoźnika oraz jest zaznaczona logo przewoźnika, nazwą portu finalnego, numerem rejsu oraz porą odlotu. Tylko po zdobyciu karty pokładowej i oddaniu ładunku powinniśmy udać się do kontroli bezpieczeństwa. Potem trzeba spokojnie oczekiwać, aż samolot będzie definitywnie przygotowany do lotu, zaś asystenci obsługi pasażerskiej zaproszą nas na pokład.

Rodzaje bagażów oraz związane z nimi obostrzenia

Pierwszym rodzajem jest bagaż notowany, który jest transportowany całkowicie pod ochroną przewoźnika. Podstawą odnotowania jest wręczenie zawieszki bagażowej, natomiast obostrzenia dotyczą zwłaszcza jego ciężkości (egzekwowane są dodatkowe odpłatności za większość albo całość ładunku i za tzw. „nadbagaż”). Bagaż podręczny nie jest rejestrowany i przez pełny okres trwania lotu pozostaje pod ochroną pasażera. Ograniczenia w wymienionym przypadku dotyczą ciężkości oraz rozmiarów. Jeżeli nasz bagaż się w nich niestety nie zawiera, zostanie przetransportowany jak bagaż notowany. Za to ładunek niestandardowy dotyczy nietuzinkowych obiektów, m in. sprzętu sportowego. Świetnym pomysłem jest niewątpliwie zmierzenie naszego ładunku (jeżeli nie wyposażyliśmy się w specjalne torby czy walizki wytworzone zgodnie z normami podanymi przez ULC). Można to zrobić w domu lub na parkingu lotniskowym, na który wypada przyjechać znacznie wcześniej.

Obiekty niedopuszczalne do transportu w bagażu kabinowym i notowanym

W bagażu podręcznym w żadnym przypadku nie możemy posiadać broni palnej (i wszelkiej pozostałej broni), obiektów o ostrych krańcach albo krawędziach, tępych instrumentów, produktów wybuchowych, substancji palnych, chemicznych, toksycznych, płynów oraz towarów o porównywalnej gęstości. W ekwipunku notowanym w ogóle nie wolno wieźć żadnych artykułów wybuchowych, substancji zapalnych, chemicznych oraz toksycznych.

Do broni palnej należą, m. in. broń bojowa i sportowa (pistolety śrutowe, pistolety startowe, zapalniczki przypominające z wyglądu broń palną, czy urządzenia do uboju zwierząt). Nie wolno nam pod żadnym pozorem wieźć żyletek, łyżew, otwartych nożyków golarskich, szabel, szpad i lasek z ukrytą szpadą czy rzutek z ostrymi krawędziami (które można zaliczyć do kategorii rekwizytów o ostrych granicach lub brzegach). Do instrumentów tępych należą kije baseballowe, pałki elastyczne lub sztywne, rakiety do gry w „lacrosse”, itp. Zagrożeniem dla zdrowia podróżnych oraz załogi są też granaty, gaz i pojemniki na gaz, lont prochowy i detonujący, zapałki o przedłużonym ładunku siarkowym (tzw. sztormówki), oraz farby w aerozolu (zatem kategoria: materiały wybuchowe i substancje łatwopalne). Ponadto w kabinie nie mogą znaleźć się płynne baterie elektryczne, substancje korozyjne, ”gaz pieprzowy”, izotopy lecznicze, materiały biologicznie niebezpieczne, a także żele, pasty, emulsje (przykładowo pasty do zębów, dezodoranty, czy inne produkty o zbliżonej konsystencji.

Bagaż ewidencjonowany w ogóle nie może zawierać głównie dwóch ostatnich wariantów materiałów, a mianowicie produktów eksplozyjnych oraz substancji toksycznych i chemicznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą postoju w pobliżu lotniska w Trójmieście, kliknij w ten odnośnik – parking lotniskowy Gdańsk

Strona używa cookies
Ok