Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Czym są akty notarialne i ile kosztuje ich sporządzenie?
28 października, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
2 listopada, 2016

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Nieruchomość od developera czy osoby prywatnej?

Obecnie możemy wybrać jedną z dwóch możliwości wykupu lokalu bądź domu: na rynku pierwotnym (czyli od inwestora) oraz wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości albo spółdzielni lokalowej). W pierwszym przypadku nie możemy „na własne oczy” ustalić co nabywamy, albowiem budynek ma dopiero zaistnieć. W drugim przypadku – znajdujemy gotowe mieszkanie, w jakim ktoś wcześniej już mieszkał zaś obecnie planuje je sprzedać. Przebywając na spotkaniu z developerem albo badając nieruchomość u osoby prywatnej należy być bardzo ostrożnym. Najlepiej wziąć ze sobą notes i ołówek oraz odnotowywać w nim każdy najsubtelniejszy detal. Właściwym zamiarem jest zabranie aparatu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po niemałej ilości spotkań będzie można jeszcze raz na spokojnie rozważyć wszelkie za oraz przeciw, m in. sięgając do swoich notatek i zdjęć. Uogólniając: domu od developera nierzadko w ogóle nie sprawdzimy bezpośrednio, lecz wyłącznie „na papierze”. Tymczasem na rynku wtórnym możemy „nadziać się” na klatkę schodową pełną graffiti, starą i hałaśliwą windę lub grzyb na ścianie. Nawet jeśli wpisaliśmy w google przykładowo. zwroty „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same nawołujące do nabycia fotografie oraz komentarze – bądźmy przezorni! W jaki sposób zapobiec tego rodzaju kłopotom i zakupić właściwą nieruchomość?

Czego możemy wymagać od developera?

W możliwościach najprawdopodobniej będziemy mogli przebierać, jednak w jaki sposób „wyśledzić” solidnego developera oraz „nie stracić” pieniędzy? Nim zadeklarujemy się spotkać z jakimkolwiek przedsiębiorcą, musimy uważnie przyjrzeć się ofertom istniejącym na rynku. Po pierwsze będziemy dokładnie znali przedział cenowy za wskazany metraż i lokalizację, po drugie – określimy ile w danej chwili możemy poświęcić na inwestycję. Następnym krokiem jest konsultacja w banku oraz stwierdzenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu bądź mieszkania to poważna decyzja, której pozytywne oraz negatywne skutki będziemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście lat. Trzeba także nadmienić, że mieszkanie uzyskamy w stanie surowym, co znaczy, iż na nas – czyli nowych właścicielach – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego dokończenie. Fundusze przeznaczone na nabycie domu najlepiej rozbić na trzy elementy: udział własny, kupno lokum oraz rezerwy na jego wykończenie. Kiedy wcześniej przeszukamy darmowe ogłoszenia nieruchomości i spotkamy się z konkretnym developerem, należy kolejno zwrócić uwagę na: 1) szczegółowe zapisy w umowie developerskiej, która musi zawierać jak największą ilość wyczerpujących danych – szkiców, ścisłych opisów oraz planów, 2) szkice oraz plany prac traktujące o wykończeniu lokum, m in. instalacji elektrycznej, kanalizacji, podłączenia wody, 3) weryfikujemy szczegółowo, gdzie ma zostać wybudowany budynek, np. czy w sąsiedztwie istnieje jezioro, las, ścieżki spacerowe, dogodny dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, zaś nie wysypisko śmieci albo zakład przemysłowy, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, np. czy naprzeciw Twojego nowego domu nie zostanie zbudowana obwodnica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zatem drobiazgowe spożytkowanie przestrzeni całej gminy. Powinniśmy obejrzeć układ osuszenia gruntu oraz rzędne wysokościowe, innymi słowy: czy nasza nieruchomość nie znajduje się w tak niskim położeniu, w którym nawałnica może zalać nasz dorobek. Przed zatwierdzeniem umowy developer ma obowiązek przedłożyć Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Prócz decyzji o zatwierdzeniu budowy powinniśmy zapoznać się z planem budowlanym i wykonawczym. Umowę podpisujemy wyłącznie u notariusza.

Jak dokonywać oględzin nieruchomości na rynku wtórnym?

Na wielu stronach internetowych jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży posiadłości od osób indywidualnych, spółdzielni lokalowych oraz pośredników. Apartamenty, domy i zamki na sprzedaż, których zdjęcia oraz charakterystykę możemy wyszukać na stronach z ogłoszeniami, powinniśmy sami dokładnie obejrzeć. W zeszycie, który bierzemy ze sobą, piszemy wszelkie ważne dane: rok zakończenia budowy nieruchomości, adres, bezpośredni telefon do właściciela, piętro (dotyczy wyłącznie mieszkania), wielkość lokalu, odmiana własności (np. pełna własność), cena wywoławcza. Kiedy jesteśmy dotąd na zewnątrz warto przyjrzeć się okolicy oraz zweryfikować czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon bądź videodomofon, czysta klatka schodowa (zaś nie porysowana przez osoby o wątpliwych manierach, bowiem ciężko będzie sprzedać lokal), nowoczesna, czysta oraz cicha winda. W trakcie oględzin już w środku zwrócimy uwagę na wygląd okien (renowacja będzie nas sporo kosztować), na co one wychodzą (na dróżkę, podwórko), wygląd drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do mieszkania), jak skonstruowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski wykonane z drewna) i czy jest w właściwym stanie, ściany oraz sufit (na których może być widać oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co znów narazi nas na spore koszty remontu), zaopatrzenie łazienki oraz kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, sedesu, umywalek). Jeśli spostrzeżemy francuzy lub rybiki, to ów fakt z pewnością nie świadczy dobrze o mieszkaniu. Co ważne – powinniśmy spojrzeć na sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest sprzedawana z wyposażeniem i ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Zamki na sprzedaż

Strona używa cookies
Ok